Ποδαρικο με το δεξι στο 2018 για τις Γυναικες μας

Νίκη για την ομάδα μας στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, στην αυλαία του 1ου γύρου, επικρατήσαμε στο Αγρίνιο του ουραγού Ιωνικού με 3-1 σετ, έχοντας απολογισμό 5 νίκες και 2 ήττες.
Η ομάδα μας διαφοροποιημένη σε σχέση με την ομάδα πριν τις διακοπές-
απουσιάζανε Σωτηρίου, Ρίζου, Κουρκούτα, Α. Δημοθεόδωρου, Μπίκα τα βρήκε σκούρα στα δύο πρώτα σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες,  κερδίσαμε το 1ο 29-27, ενώ χάσαμε  το 2ο 25-23.  Στη συνέχεια βρήκαμε ρυθμό και με 25-18, 25-21 κατακτήσαμε το τρίποντο, φτάνοντας τους 14 βαθμούς στον 1ο γύρο, καταλαμβάνοντας την 4η θέση στο βαθμολογικό πίνακα.
Η τελευταία αγωνιστική είχε και μια μεγάλη έκπληξη, ο πρωτοπόρος Ηρακλής έχασε από την Φ.Ε. Ιωαννίνων με 3-0 σετ!!!

Όλα τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής καθώς και την βαθμολογία μπορείτε να τα δείτε στις αντίστοιχες ενότητες Πρωταθλήματα 2017-18 και Βαθμολογία Γυναικών 2017-18.

Αναλυτικά το παιχνίδι
Με διαγώνιο την Βαρέλη, πασαδόρο την μικρή Λαϊνά, τεσσάρια τις Πορτοβάρα, Πραμαγκιούλη, κεντρικές Σάρκα, Νταούλια και λίμπερο την Ν. Παπαδημητρίου ξεκίνησε το παιχνίδι ο προπονητής μας. Στο 1ο σετ η αποχή από τους αγώνες και η έλλειψη ρυθμού ήταν εμφανής για την ομάδα μας που σε συνδυασμό με τα 9 χαμένα σέρβις  δεν μας άφησε να ξεφύγουμε στο σκορ. Ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός και το σετ πήγε πόντο πόντο από την αρχή μέχρι το τέλος και στις λεπτομέρειες το κερδίσαμε 27-29.
Στο 2ο σετ η ομάδα μας ήταν πολύ κακή, ο Ιωνικός από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ 4-2 και στα μισά προηγήθηκε 14-6 με πολύ καλό σέρβις της Παπανίκου. Η αγρινιώτικη ομάδα κράτησε σταθερά διαφορά 7 πόντων 18-11 και 23-16. Με αντεπίθεση διαρκείας,  την Πραμαγκιούλη στο σέρβις με ένα σερί 7-0 ισοφαρίσαμε 23-23 και είχαμε την ευκαιρία να προηγηθούμε, αν δεν μπερδευόταν Σάρκα-Λαϊνά. Με νέο λάθος μας δώσαμε το σετ στον Ιωνικό 25-23 που ισοφάρισε σε 1-1.
Οι φωνές του προπονητή μας Γιάννη Σταμούλη ταρακουνήσανε τις αθλήτριες που αλλάξανε αμέσως εικόνα και εύκολα πήραμε το σετ 18-25. Από την αρχή ξεφύγαμε 2-8, μετέπειτα 7-18 έχοντας στο σέρβις την Σάρκα και παρά την αντεπίθεση της γηπεδούχου ομάδος που μείωσε κάποια στιγμή 13-18, είχαμε επιθετικά λύσεις και πήραμε το σετ, προηγούμενοι 1-2.
Αποφασισμένοι να τελειώσουμε το παχνίδι και να πάρουμε το τρίποντο, στο 4ο σετ είχαμε εκρηκτικό ξεκίνημα, προηγηθήκαμε 3-8, 6-13, 8-18.  Πάλι η Παπανίκου μας έκανε την ζημιά και η διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους 15-18. Το time-out του προπονητή μας σταμάτησε το ρυθμό του Ιωνικού και με σερί 5-0 πήραμε διαφορά ασφαλείας 16-21. Ψύχραιμα πήραμε το σετ 21-25 και το παιχνίδι με 3-1 σετ.
Αρίστη η διαιτησία των κ.κ. Παπαγεωργίου, Μπαλτζώη.
Έπαιξαν για την ομάδα μας Πορτοβάρα, Πραμαγιούλη, Σάρκα, Νταούλια, Λαϊνά, Βαρέλη, Ν. Παπαδημητρίου λ./ Ι. Δημοθεόδωρου, Μ. Παπαδημητρίου.