Νεα ηττα απο Φ.Ε.Ι. οι Γυναικες!!!

Νέα ήττα για τις Γυναίκες μας, στα Γιάννενα από την Φ.Ε.Ι. με 3-1 σετ. Η ομάδα μας για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι είχε σύνθεση ανάγκης, μάλιστα λόγω απουσίας και των τριών πασαδόρων ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης αναγκάστηκε να παίξει 4:2. Σε συνδυασμό με την κόπωση 4 βασικών αθλητριών (Πορτοβάρα, Βαρέλη, Σάρκα, Νταούλια) – παίζανε χθες με Ηρακλή στον ημιτελικό Κορασίδων, δεν είχαμε ενέργεια και παρά την ισοφάριση σε 1-1, χάσαμε εύκολα τα υπόλοιπα δύο.
Τα σετ: 25-19, 21-25, 25-08, 25-12.
Όλα τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής καθώς και την βαθμολογία ,μπορείτε να τα δείτε στις αντίστοιχες ενότητες Πρωταθλήματα 2017-18 και Βαθμολογία Γυναικών 2017-18.

Αναλυτικά το παιχνίδι
Στο 1ο σετ η Φ.Ε.Ι.  ξεκίνησε πολύ δυνατά και ξέφυγε 11-4 παίρνοντας από την αρχή διαφορά ασφαλείας. Διαφορά που αυξήθηκε στους 10 πόντους 20-10 με την ομάδα μας να υποπίπτει πολλά λάθη σε υποδοχή και επίθεση. Η ομάδα μας αίφνης ξύπνησε ροκανίζοντας σιγά σιγά την διαφορά  21-16 και 23-19. Παρά την αντεπίθεσή μας η Φ.Ε.Ι. άντεξε και με 25-19 κατέκτησε το σετ , κάνοντας το 1-0.
Η προσπάθειά που έμεινε μισή στο 1ο σετ, είχε συνέχεια στο 2ο και από την αρχή βρεθήκαμε σε θέση οδηγού κατακτώντας το 21-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Από την αρχή πήραμε κεφάλι στο σκορ 2-5, 9-13. Δεν απειληθήκαμε ποτέ και παρά την προσπάθεια της Γιαννιώτικης ομάδος κρατήσαμε την διαφορά 15-20, 18-23, 21-25.
Η κόπωση βασικών αθλητριών μας που είχανε τραβήξει το «κουπί» την προηγούμενη μέρα με τον Ηρακλή και η έλλειψη ενέργειας  δώσανε την ευκαιρία στην Φ.Ε.Ι. να κάνει ότι θέλει και με συνοπτικές διαδικασίες κατέκτησε τα σετ 25-08, 25-12 παίρνοντας την νίκη με 3-1, εξασφαλίζοντας δύο αγωνιστικές πριν το τέλος την πρόκρισή της στα play-off. Η Φ.Ε.Ι. που είναι αήττητη στην έδρα της και έχει ως μεγάλο όπλο το σερβίς της που σήμερα λειτούργησε εκπληκτικά πληγώνοντάς μας.
Έπαιξαν για την ομάδα μας Παπαδημητρίου Ν., Σάρκα, Νταούλια, Βαρέλη, Πορτοβάρα, Μπίκα/ Παπαδημητρίου Μ.