Με ηττα αποχαιρετουν την χρονια οι Ανδρες

Έπεσε η αυλαία του 1ου γύρου στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής και οι Άνδρες μας γνώρισαν νέα ήττα. Χάσαμε στα Γιάννενα από τον Α.Σ. με 3-1 σετ, σε ένα παιχνίδι όπου παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα. Το κακό μας στην αρχή, όταν και χάσαμε το 1ο σετ εύκολα 25-14, ενώ στο 2ο ισορροπήσαμε την κατάσταση, χάνοντας το 25-20. Μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο στο 3ο σετ, το κατακτήσαμε 20-25 και είχαμε την ευκαιρία στο 4ο να ισοφαρίσουμε. Προηγηθήκαμε 0-4, 10-14, όμως ο τραυματισμός του Σάνκα-Παπανάτσιου(ας ελπίσουμε να μην είναι σοβαρός-αύριο θα εκτιμηθεί η κατάστασή του) μας έκοψε τα πόδια και με ένα σερί 8-0 με τον Σανσαρίδη στο σέρβις ο Α.Σ. ανέκαμψε και με την εμπειρία του πήρε το σετ 25-20 και το παιχνίδι με 3-1.
Κορυφαίος και αποκάλυψη για την ομάδα μας ο μικρός Βασίλης Χουλιάρας που βοήθησε σε κρίσιμα σημεία και στα τρία τελευταία σετ, δείχνοντας ότι με σκληρή προπόνηση και προσγειωμένος θα αποτελέσει πολύτιμη μονάδα για την ομάδα μας.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής καθώς και την βαθμολογία μπορείτε να τα δείτε στις αντίστοιχες ενότητες Πρωταθλήματα 2017-18 και
Βαθμολογία Ανδρών 2017-18.

Αναλυτικά το παιχνίδι
Με σύνθεση ανάγκης για άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι αναγκάστηκε να ξεκινήσει ο προπονητής μας έχοντας και ελάχιστες επιλογές στον πάγκο (Ντάλιας, Χουλιάρας). Ο λόγος η εργάσιμη Κυριακή-
απουσιάζανε Αντωνίου, Πλακιάς, Κωστούλας.
Η ομάδα μας στο 1ο σετ δεν ήταν καλή, είχε προβλήματα στη συνεργασία μπλοκ-άμυνας και σε συνδυασμό με τα μέτρια επίθεση, μόνο στην αρχή είχε επαφή στο σκορ, 7-7. Έκτοτε ο Α.Σ. με πολύ καλό σέρβις και άριστη επίθεση ξέφυγε αρχικά 11-8, 14-8 και 19-10. Χάσαμε το σετ εύκολα 25-14.
Στο 2ο σετ μέχρι τα μισά η εικόνα μας δεν ήταν καλή και στα μισά βρεθήκαμε πίσω 14-8. Αίφνης αλλάξαμε τσιπ μειώσαμε 16-14 και 18-16, όμως ο Α.Σ. με τον Σανσαρίδη στο σέρβις μας έκανε ένα σερί 4-0 , ξεφεύγοντας 22-16. Κάναμε την ύστατη  προσπάθεια μειώσαμε 23-20, είχαμε την ευκαιρία να μειώσουμε ακόμη περισσότερο, όμως μια κόντρα επίθεση χωρίς μπλοκ, άουτ και ένα μπλοκ του Αποστόλου έδωσε και το 2ο σετ στην Γιαννιώτικη ομάδα με 25-20.
Με πολλά νεύρα ξεκίνησε η ομάδα μας στο 3ο σετ, βρεθήκαμε πίσω 9-2 και η είσοδος στο παιχνίδι του Χουλιάρα άλλαξε την εικόνα μας. Με πρωταγωνιστή τον ίδιο και τον Τσίνα στο σέρβις μειώσαμε 9-8 και πήραμε κεφάλι στο σκορ 10-12. Η ομάδα μας βρήκε ρυθμό ποτέ και αφού ξεφύγαμε 13-16, 16-21 πήραμε το σετ 20-25, μειώνοντας σε 2-1.
Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη στο 4ο σετ αρχίσαμε εντυπωσιακά προηγούμενοι 0- 4 παίζοντας πλέον πολύ καλό Βόλεϊ. Μάλιστα στα μισά βρεθήκαμε μπροστά 10-14 όταν και σε προσπάθεια για άμυνα ο Σάνκα-Παπανάτσιος τραυματίστηκε και βοηθούμενος από τους Τσίνα-Μπίκα αποχώρησε σφαδάζοντας στους πόνους. Ήταν το κομβικό σημείο που μας αποσυντόνισε, ο Α.Σ. με όπλο την εμπειρία του το εκμεταλλεύτηκε και σταδιακά μείωσε την διαφορά 14-16, 16-17, περνώντας μπροστά έχοντας τον Σανσαρίδη στο σέρβις, 19-17. Μειώσαμε με τον Κυριακίδη 19-18, όμως πάλι το σέρβις της ομάδος του Κώστα Τσιούπη μας δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή και ξέφυγε 23-17. Κάναμε μια τελευταία προσπάθεια, μειώσαμε 23-20, όμως ψύχραιμα ο Α.Σ. με τους Κλούρα, Αποστόλου πήρε το σετ 25-20 και το παιχνίδι με 3-1 σετ.
Αρίστη η διαιτησία των κ.κ. Γκοργκόλη, Τζαλέτα.
Έπαιξαν για την ομάδα μας Τσίνα, Κυριακίδης, Σάνκα-Παπανάτσιος, Σαλεμής, Μπίκας, Κουτσούπας λ./ Χουλιάρας, Ντάλιας.