Ηττα με καλη εμφανιση οι ανδρες μας

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισαν οι άνδρες μας από τον πρωτοπόρο ΑΓΣ Ιωαννίνων στο σημερινό παιχνίδι. Η ομάδα μας πάρα την ήττα ήταν άκρως ανταγωνιστικη και παίζοντας ποιοτικό βολλευ πάλεψε στα ίσια τον ΑΓΣΙ. Άλλωστε, στο 1ο σετ βρέθηκε μπροστά με 9-4, 13-7 αλλά δεν άντεξε μέχρι τα τέλη του σετ.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 20-25, 25-16

Αναλυτικά το παιχνίδι
Με διάθεση να παίξουμε καλό Βόλεϊ και να είμαστε ανταγωνιστικοί απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος μπήκε στο γήπεδο η ομάδα μας και μετά το αρχικό 3-3, ξεφύγαμε 4-9 και 7-13. Επιθετικά είχαμε λύσεις, ενώ και αμυντικά λειτουργούσαμε καλά. Το 2ο time-out του Βασίλη Θεοδωράκη και η κατακόρυφη άνοδος των Γεωργάκη, Φ. Μάντζιου άλλαξε το σκηνικό και με σερί 6-0 μας ισοφαρίσαμε σε 13-13. Με τον Γεωργάκη στο σέρβις η ομάδα των Ιωαννίνων  μας δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και χωρίς λάθη προηγήθηκε 19-14. Παρά την προσπάθειά μας ο Α.Γ.Σ.Ι. κατέκτησε το σετ 25-17.
Η ομάδα μας παρά την απουσία βασικών παικτών είχε έναν επιπρόσθετο τραυματισμό, ο Κυριακίδης γύρισε τον αντίχειρα, όμως δεν τα παράτησε και κόντραρε μέχρι τα μισά τον Α.Γ.Σ.Ι. στα ίσια, 12-12. Ο Α.Γ.Σ.Ι. με πολύ δύσκολο σέρβις μας δημιούργησε πολλά προβλήματα και σιγά σιγά άρχισε να χτίζει διαφορά, 15-13, 19-14. Με καλό μπλοκ και πρώτους χρόνους από τον Τσίνα μειώσαμε στους δύο πόντους 19-17, αλλά ο Α.Γ.Σ.Ι. είπε την τελευταία λέξη και έχοντας στο σέρβις τον Ι. Μάντζιο μας ξέφυγε 23-17. Ψύχραιμα κατέκτησε το σετ 25-19.
Το 3ο σετ ανήκει εξ ολοκλήρου στην ομάδα μας που παίζοντας πολύ ωραίο Βόλεϊ το κερδίσαμε 20-25. Από την αρχή είχαμε προβάδισμα στο σκορ 4-5 και με σέρβις του Τσίνα προηγηθήκαμε 4-10. Με πρωταγωνιστή τον Φ.  Μάντζιο ο Α.Γ.Σ.Ι. κατάφερε να μειώσει σε 9-13, όταν και ήρθε η σειρά του Σαλεμή να δημιουργήσει προβλήματα στην υποδοχή της Γιαννιώτικης ομάδος, ξεφεύγοντας 11-18. Με τρομερές άμυνες μπορέσαμε να σταματήσουμε την αντεπίθεση του Α.Γ.Σ.Ι. που κάποια στιγμή μας μείωσε σε 18-22,όμως είχαμε την ψυχραιμία και επιθετικές λύσεις και πήραμε το σετ 20-25, μειώνοντας σε 1-2.
Πληγωμένος από των απώλεια του σετ ο Α.Γ.Σ.Ι. ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε 5-0 και 8-3. Η ομάδα μας κουράστηκε-άλλωστε με μια εξάδα παίζαμε και με πολλά λάθη στην υποδοχή σε σέρβις του Μητσόπουλου έφερε την διαφορά στους 10 πόντους 17-7. Δεν τα παρατήσαμε και με ένα σερί 6-0 μειώσαμε σε 17-13, αλλά ο Α.Γ.Σ.Ι. ήταν αποφασισμένος για την νίκη και κατακτώντας το σετ 25-16 πήρε την νίκη με 3-1, μια νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Αρίστη η διαιτησία των κ.κ. Αποστόλου, Παυλάκη.
Ο προπονητής μας Αποστόλης Πορτοβάρας με την λήξη του παιχνιδιού έδωσε συγχαρητήρια στους αθλητές μας για την πολύ ωραία εικόνα μας, ενώ δεν δίστασε να δώσει συγχαρητήρια και στην ομάδα του Α.Γ.Σ.Ι. ευχόμενος σε παίκτες, προπονητή να πετύχουν τους στόχους τους.