Υπέκυψε και ο Α.Ο. Πρέβεζας και 9η συνεχόμενη νίκη

Ούτε ο Α.Ο. Πρέβεζας που καιγόταν για βαθμούς στάθηκε ικανός να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της ομάδος μας, που πέτυχε την 9η συνεχόμενη νίκη, έφτασε τους 25 βαθμούς και πλέον η 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος δεν χάνεται με τίποτα. Νικήσαμε 3-1, χωρίς να πιάσουμε υψηλή απόδοση και αυτό γιατί στις τελευταίες δύο βδομάδες κάναμε μόνο δύο προπονήσεις. Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-16, 25-10.
Στα άλλα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής είχαμε Γ.Ε.Μεσολογγίου – Βολίδα Κέρκυρας: 3-2 (25-20, 20-25, 25-21, 23-25, 15-11) και Ελπίδες Λευκάδας – Φ.Ε. Ιωαννίνων: 2–3 (25-27, 25-13,14-25,25-21,13-15). Βλέπε βαθμολογία εδώ

Αναλυτικά το παιχνίδι

Φωτό: Επίθεση του αρχηγού μας Κώστα Πλακιά που στα 3 σετ που έπαιξε ήταν εξαιρετικός
Από την αρχή η ομάδα μας είχε προβάδισμα 2 πόντων και κατάφερε να την αυξήσει στους 5, στα μισά του σετ 14-09. Όμως τα πολλά χαμένα σέρβις (συνολικά 8 στο 1ο σετ) και έλλειψη συγκέντρωσης βάλανε την Πρέβεζα στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 19-19. Το time-out του προπονητή μας Αποστόλη Πορτοβάρα έκοψε το ρυθμό των Πρεβεζιάνων και με συνεχόμενα μπλοκ ξεφύγαμε αρχικά 22-19, 23-20, κερδίζοντας το σετ 25-22.
Στο 2ο  σετ είχαμε πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 10-6, όταν και οι Πρεβεζιάνοι με τους Αντύπα, Σακκά και Κανέλλο μας χαλάσανε την υποδοχή με δύσκολο σέρβις και όχι μόνο ισοφαρίσανε σε 15-15, αλλά και προηγηθήκανε 17-20. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για την ομάδα μας, που χάρις στο μπλοκ ξαναμπήκε στο σετ, ισοφαρίζοντας 22-22. Το σέρβις άουτ του πασαδόρου μας Κωστανίκου, ένα πλασέ του Κανέλλου που δεν βγάλαμε και επίθεση στο φιλέ του Αθανασίου τελείωσε το σετ 22-25 υπέρ της Πρέβεζας που ισοφάρισε σε 1-1.

Φωτό: Επίθεση του Χαττάρι που στα τελευταία δύο σετ ήταν άκοφτος
Αλλαγή διαγωνίου στο 3ο σετ
από τον προπονητή μας, ο Τασηνίκος στη θέση του Αθανασίου και αλλαγή προσώπου για την ομάδα μας. Με μπλοκ απροσπέλαστο, επίθεση χωρίς λάθη από την αρχή ξεφύγαμε 7-0, στα μισά αυξήσαμε την διαφορά στους 10 πόντους 14-4 και αργότερα στους 11, 20-9. Η Πρέβεζα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά και να χάσει το σετ 25-16.
Στο 4ο σετ στη θέση του αρχηγού μας Κώστα Πλακιά που έδειξε σημάδια κόπωσης ο προπονητής έβαλε τον Αθανασίου, η ομάδα δεν έχασε το ρυθμό και σαν σε προπόνηση το κερδίσαμε 25-10 και συνάμα το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Φωτό: Διπλό μπλοκ Κωστανίκου, Τσήνα
Συνολικά 9 μπλοκ έκανε η ομάδα μας στο 4ο σετ

Τα πολλά χαμένα σέρβις συνολικά 19 στα δύο πρώτα σετ, πρέπει να μας προβληματίσουν, όπως και η υποδοχή που πρώτη φορά φέτος έδωσε περισσότερους από 8 άσσους, όσους δεν είχαμε δώσει σε όλο το πρωτάθλημα.
Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-16, 25-10
Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Μπαλτζώη.

Γ.Σ.ΑΡΤΑ VOLLEY(Πορτοβάρας, Σταμούλης)
: Κωστανίκος, Τσήνα, Πλακιάς, Τάνας, Χαττάρι, Αθανασίου, Λιανός λ., Κουτσούπας λ., Τασηνίκος, Κομζιάς, Ζαχάρος.
Α.Ο. Πρέβεζας (Τσεκούρας): Κανέλλος, Αντύπας, Σακκάς, Τσαμπάφτι, Σωτηρίου, Γεωργοκίτσος, Μπουτόπουλος λ., Μπάμπης, Παππάς, Κασιάρας, Μαρκές, Βαγγέλι.

Φωτό: Επίθεση 1ου χρόνου του Τάνα
Ο προπονητής μας Αποστόλης Πορτοβάρας που είδε την ομάδα  μόνο για 2 σετ να παίζει καλό Βόλεϊ δήλωσε «μόνο την νίκη κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι, γιατί η εικόνα μας μόνο στα τελευταία δύο σετ ήταν καλή. Και αυτό έχει την εξήγησή του, αφού τις δύο τελευταίες βδομάδες κάναμε μόνο δύο προπονήσεις. Είναι εύκολο να φτάσεις στην κορυφή, όπως επίσης πολύ εύκολο να πέσεις. Από Τρίτη τα κεφάλια μέσα, πολύ προπόνηση για να είμαστε έτοιμοι στα play-off που κρίνονται όλα. Τέλος να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που μας βοήθησαν και σε αυτό το παιχνίδι και μάλιστα στο τέλος χειροκρότησαν νικητές και ηττημένους, δείχνοντας ήθος και αυτό είναι το νόημα του Αθλητισμού».

Φωτό: Επίθεση 1ου χρόνου του Τσήνα