Δυο στα δυο οι Νεανιδες!!!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχαν οι Νεάνιδες μας, επικρατήσανε στα Γιάννενα του Πανηπειρωτικού με 3-2 σετ. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη  προηγηθήκαμε 2-0, νομίσανε ότι το παιχνίδι τελείωσε, ο Πανηπειρωτικός με όπλο του το σέρβις και πρωταγωνίστρια την Καρύδη έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε σε 2-2 σετ. Ευτυχώς στο 5ο σετ οι αθλήτριές μας σοβαρευτήκανε και αφού ξεφύγαμε 9-3, εύκολα το πήραμε 15-07 και το παιχνίδι με 3-2 σετ.
Στο άλλο παιχνίδι ο Φιλαθλητικός νίκησε τον Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων  3-0. Ρεπό είχε ο Ηρακλής.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής καθώς την Βαθμολογία μπορείτε να τα δείτε στις αντίστοιχες ενότητες Πρωταθλήματα 2017-18 και Βαθμολογία Νεανίδων 2017-18.

Αναλυτικά το παιχνίδι
Εκρηκτικό ξεκίνημα είχε ο Πανηπειρωτικός που προηγήθηκε 4-0, όμως η ομάδα μας  βρήκε τον τρόπο να μπει στο παιχνίδι και μειώνοντας αρχικά σε 2-5, 4-7, ισοφάρισε σε 10-10, με την άμυνα να λειτουργεί υποδειγματικά. Μάλιστα πήραμε και διαφορά 3 πόντων 10-13, διαφορά που την συντηρούσαμε έως το 16-20. Ο Πανηπειρωτικός με την  Καλύβα πρωταγωνίστρια επιθετικά ισοφάρισε σε 20-20. Όμως δεν μπόρεσε κάτι καλύτερο, το μπλοκ μας λειτούργησε σωστά, οι Πορτοβάρα, Νταούλια τελειώσανε κρίσιμες επιθέσεις και αφού ξεφύγαμε 20-22 και 21-24 πήραμε το σετ 22-25, προηγούμενοι 0-1.
Στο 2ο σετ από την αρχή πήραμε κεφάλι 5-10, 7-14, αποδίδοντας πολύ ωραίο Βόλεϊ. Ο Πανηπειρωτικός με αρκετό ρίσκο στο σέρβις μας χάλασε την υποδοχή και μάζεψε την διαφορά μειώνοντας σε 12-14. Η Παπαδημητρίου ήταν αυτή που μας ξεκόλλησε και  πήραμε πάλι διαφορά 6 πόντων 14-20. Χωρίς να πιεστούμε ιδιαίτερα κατακτήσαμε και αυτό το σετ 21-25, προηγούμενοι 0-2.
Το 3ο σετ  και ενώ προηγηθήκαμε 1-6, 6-12, δείξαμε τάσεις αυτοκτονίας και πραγματικά το χάσαμε με κατεβασμένα τα χέρια. Αρχικά η ομάδα του Βασίλη Λαγού που είχε σε μεγάλη μέρα την Καλύβα μείωσε 12-14 και πήρε σκυτάλη στο σκορ για πρώτη φορά στο 16-15. Η ίδια αθλήτρια από το σέρβις μας χάλασε την υποδοχή, η ανάπτυξή μας έγινε μονοδιάστατη και πολύ κακή και ο Πανηπειρωτικός έφτασε μια ανάσα από το σετ, προηγούμενος 23-15. Τρέχοντας ένα σερί 3-0 μειώσαμε 23-18, όμως ο Πανηπειρωτικός πήρε το σετ 25-18, μειώνοντας σε 1-2.
Στο 4ο σετ η Γιαννιώτικη ομάδα τα έδωσε όλα για την ισοφάριση και μέχρι τα μισά του σετ υπήρξε απόλυτη ισορροπία 15-15. Με καλό μπλοκ ξεφύγαμε 16-19, ανεξήγητα όμως οι αθλήτριές μας χάσανε την αυτοσυγκέντρωση, λάθη επί λαθών και οι γηπεδούχες τρέξανε ένα σερί 9-0(!) παίρνοντας το σετ 25-19. Βέβαια έβαλε και το χεράκι της η Βαρτζιώτη που με τρομερό σέρβις μας διέλυσε την υποδοχή.
Ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης μη μπορώντας να πιστέψει αυτό που έβλεπε, έβαλε τις φωνές στις αθλήτριές μας που δείξανε το καλό τους πρόσωπο στο 5ο σετ και πολύ εύκολα το κατακτήσαμε. Ξεφύγαμε από την αρχή 1-5 στη συνέχεια 3-9, 5-13, κατακτώντας το 7-15 παίρνοντας την νίκη με 3-2 σετ.
Αρίστη η διαιτησία των κ.κ. Αποστόλου, Γιαννόπουλου.
Έπαιξαν για την ομάδα μας Σωτηρίου, Πορτοβάρα Θ. , Νταούλια, Παπαδημητρίου, Βαρέλη, Σάρκα, Ι. Δημοθεοδωρου/ Λαϊνά, Πορτοβάρα Α.
Πανηπειρωτικός: Καλύβα, Βαρτζιώτη, Μπαρμπούτη, Μιγδου, Καζάκου, Σακκά, Παπαχαραλάμπους Ε., Καρβιλα, Στύλιου, Παπαντωνίου, Παπαχαραλάμπους Κ.,Κοντοδήμα, Μάντζιου, Καρύδη.
Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας με τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας την Κυριακή στις 6:00 στο Δ.Α.Κ. Άρτας. Ένα παιχνίδι που σε μεγάλο ποσοστό θα καθορίσει την πορεία μας στο πρωτάθλημα Νεανίδων.