3 Χ 3 με νεο θυμα τον Φιλαθλητικο

Αήττητη συνεχίζει η ομάδα των Νεανίδων μας, κάνοντας το 3 Χ 3 στο πρωτάθλημα, όμως ακόμη δεν έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση και αυτό γιατί χρειαζόμαστε ένα βαθμό το Σάββατο στα Γιάννενα  με αντίπαλο τον «αιώνιο» Πρωταθλητή Ηρακλή. Αντίθετα ο Φιλαθλητικός που σήμερα γνώρισε την δεύτερή του ήττα στο πρωτάθλημα, έχει περισσότερες ελπίδες να προκριθεί στο final-four. Το σημερινό παιχνίδι με τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας ήταν διαφήμιση για το άθλημα, παίχτηκε Βόλεϊ υψηλού επιπέδου, με φάσεις διαρκείας , ανταμείβοντας τους πολλούς φιλάθλους που το παρακολούθησαν.
Όλα τα αποτελέσματα του πρωταθλήματος Νεανίδων καθώς και την   Βαθμολογία μπορείτε να τα δείτε στις αντίστοιχες ενότητες Πρωταθλήματα 2017-18 και Βαθμολογία Νεανίδων 2017-18.
Τα σετ: 17-25, 25-18, 25-23, 18-25, 15-13 σε 2 ώρες καθαρού παιχνιδιού.

Αναλυτικά το παιχνίδι
O Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 3-7 και 4-9. Η ομάδα μας αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια ισοφαρίζοντας; 10-10. Ο Φιλαθλητικός έχοντας καλή υποδοχή μας έκανε την ζημιά από το κέντρο και απέκτησε ξανά  προβάδισμα  3 πόντων 12-15 και 15-18. Στο σημείο αυτό η Πιέτα μας έκανε ζημιά από το σέρβις και η Πρεβεζιάνικη ομάδα ξέφυγε 15-23, κατακτώντας εύκολα το σετ με 17-25.
Στο 2ο σετ η ομάδα μας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και ποτέ δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Ξεκινήσαμε με 4-1, 7-4, 12-8 φτάνοντας στα μισά να προηγούμαστε με 15-10. Όλα λειτουργούσαν ρολόι και φτάσαμε την διαφορά στους 7 πόντους 21-14 και 23-16. Εύκολα πήραμε το σετ 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1 στα σετ.
Το 3ο σετ ήταν εκπληκτικό σε φάσεις που καθήλωσαν τους θεατές και παίχτηκε πολύ ωραίο Βόλεϊ και από τις δύο ομάδες. Η ομάδα μας έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της προηγήθηκε 6-2 και 8-4. Ο Φιλαθλητικός όμως αντέδρασε, και κατάφερε βγάζοντας απίστευτες άμυνες να ισοφαρίσει σε 10-10. Μέχρι το 16-16 πηγαίναμε πόντο-πόντο, όταν και ο Φιλαθλητικός μας ξέφυγε δύο πόντους 16-18. Ένα πλασέ της Πορτοβάρα και 5 συνεχόμενα δύσκολα σέρβις της Σωτηρίου μας δώσανε διαφορά ασφαλείας 4 πόντων 22-18. Όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει, η γειτονική ομάδα μείωσε σε 22-20, η Νταούλια με πλασέ έκανε το 23-20. Με δύο πόντους της  Ντούσκου η διαφορά έφτασε στον πόντο 23-22. Δεν χάσαμε την ψυχραιμία μας και καταφέραμε έχοντας στο σέρβις την Πορτοβάρα να πάρουμε το σετ 25-23, προηγούμενοι 2-1.
Ο Φιλαθλητικός στο 4ο σετ μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάριση και τα κατάφερε κάνοντας δύσκολο και πιεστικό σέρβις που μας ανάγκασε σε πολλά λάθη. Η διακύμανση του σετ ήταν 2-4, 7-8, 9-14, 14-18 και 18-25.
Όπως και το 3ο σετ, έτσι και το 5ο ήταν  συναρπαστικό, με μεγάλες φάσεις, απίθανες άμυνες με την ομάδα μας να το κατακτά στις λεπτομέρειες 15-13. Ξεφύγαμε από την αρχή 4-2 και αλλάξαμε τερέν 8-5. Τα συνεχόμενα χαμένα σέρβις μας (7 στο 5ο σετ) ήταν η αχίλλειος πτέρνα που λίγο έλειψε να μας στοιχίσει. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Φιλαθλητικός και μας μείωσε στον πόντο 12-11. Μια επίθεση από την πίσω ζώνη της Ρίζου μας –η πιο σημαντική στο σετ μας έδωσε διαφορά 2 πόντων 13-11, μείωσε η Πιέτα σε 13-12, όμως αυτή έκανε το λάθος στην επόμενη επίθεση, γράφοντας το 14-12. Η Πορτοβάρα έχασε το σέρβις, ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης πήρε time-out, συνέστησε ηρεμία, βγάλαμε την υποδοχή και με επίθεση της Νταούλια πήραμε το σετ 15-13 και την νίκη με 3-2. Μια μεγάλη νίκη, απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα.
Ξεχώρισαν για την ομάδα μας Πορτοβάρα, Νταούλια και Ρίζου, ενώ η Σωτηρίου όταν χρειάστηκε έδειξε την κλάση της. Από την Πρέβεζα Ντούσκου, Πιέτα και Κατσανάκη.
Έπαιξαν για την ομάδα μας: Πορτοβάρα, Σωτηρίου, Ρίζου, Βαρέλη, Νταούλια, Σάρκα, Ι. Δημοθεόδωρου λ./ Α. Δημοθεόδωρου, Λαϊνά, Παπαδημητρίου.
Για τον Φιλαθλητικό: Ντούσκου, Πιέτα, Κατσανάκη, Αρμπυρού, Κοτζαμουράτογλου, Τόλιου, Σακκά Κ. λ./ Σακκά Σ.